Ezen blogcikkünk a haragunk saját magunkat felemésztő erejéről fog szólni. Hiba ugyanis azt gondolni, hogy sérelmeink után a folyamatos nehezteléssel majd elégtételt nyerünk.
Egy személy iránt érzett tartós harag és neheztelés pont, hogy inkább ellenkezőleg fejti ki hatását!
Mit okoz bennünk az állandó harag?
“A harag azt öli meg, aki haragszik, nem pedig az úgynevezett „ellenséget”.” – írja David R. Hawkins, a nemzetközileg elismert pszichiáter, író, spirituális tanító és tudatkutató.
Mert bizony legtöbbször tényleg csak magunknak ártunk vele. Átmenetileg ugyan jó érzéssel tölt el bennünket a gondolat, hogy az igazság nálunk van, és a másik fél a hibás mindenért, viszont számos kutatás bebizonyította, hogy mindez hosszú távon károsan hat test- lélek- szellem rendszerünkre, ebből következően pedig az egészségünkre.
Nézzük csak, miben nyilvánul meg mindez? Többek közt:
- migrénes fejfájás;
- ízületi gyulladás;
- magas vérnyomás;
- gyengülő immunrendszer;
- nyugtalan éjszakák;
- depresszió;
- valamint rövidebb élet formájában.
Milyen céllal kezdünk el neheztelni másokra?
A fenti felsorolásból jól látszik, hogy nem éri meg ilyen árat fizetni csak azért, hogy például az adott személyt egy társaságban szúrós tekintettel ostorozhassunk, vagy a lelkünket nyugtatva folyamatos haraggal beszélhessünk róla másoknak.
Ha jobban megvizsgáljuk az ilyenfajta cselekedeteinket, rájövünk: az összeset csak saját büszkeségünk, hiúságunk fűti. Mit jelent ez pontosan?
Gondoljunk például egy olyan helyzetre, amikor kiderül, hogy egy jó barátunk komoly dologban hazudott nekünk. Elkezdünk mély haraggal lenni iránta, és emellett másokkal is megosztjuk, hogy mit tett velünk. Van, hogy már azt sem érezzük szükségesnek, hogy bocsánatot kérjen, hiszen akkor elveszítenénk a hibáztatásából fakadó örömünket. Azt az örömöt, ami valójában hosszú távon szintén csak felemészt minket.
Hogyan inthetsz búcsút a haragoskodásnak?
A legegyszerűbb módja a harag elűzésének csupán annyi, hogy hajlandó vagy az érzést elengedni. Az, hogy bátorságot veszel és elfogadod a helyzetet, már önmagában segít búcsút inteni a benned forrongó indulatoknak. De van egy még hatékonyabb módszer!
Amikor úgy érzed, hogy egy haragra okot adó szituációba keveredtél, ne csak a megérzéseid szerint cselekedj! Az intuíciód alapján keletkező válaszreakciót a logikával és ésszerűséggel is mindenképpen ellenőrizd! Ezzel zárhatod ki a félreértésből, illetve tévedésből fakadó haragot, és így leszel képes érzéseidet is a megfelelő módon kezelni.
Amennyiben szabadjára engeded a mások iránti neheztelésedet, észre fogod venni, hogy figyelmed felszabadul, és végre nem a negatív érzésekre koncentrálsz, hanem befogadod a jót, észreveszed az élet szépségeit, a körülötted lévő megannyi lehetőséget.
Ugyanis ha haraggal vagy tele, kisebb helye van a más érzéseknek, mint például az örömnek. Nem jobb lenne teljes boldogságban élni? Hát ehhez akkor a haragot ki kell tenni. El kell engedni.
A haragot nem csak egészségünk érdekében kell elengednünk
Mivel gondolataink szellemi-lelki szinten is összeköttetésben állnak, ezért nem csoda, hogy belső negatív hozzáállásunk védekező, ellenálló viselkedést vált ki a másikból. Abban a pillanatban, hogy megszabadulunk ezektől az érzésektől, nem csak egészségünknek teszünk jót, hanem emberi kapcsolatainknak is. A haragos embert nem nagyon szeretik. A harag kiül. A kedves, jó rezgésű, sugárzó, boldog embert szeretik.
Csak vegyünk egy párkapcsolati ismerkedési helyzetet! Ugye-ugye, hogy te is a boldog másikat keresnéd?
Ha elengedjük az egóból fakadó követeléseinket, hirtelen a másik személy viselkedésében is pozitív változást tapasztalhatunk, ami pedig megnyilvánulhat akár egy őszinte bocsánatkérés vagy kiengesztelés formájában is.
Hidd el, a megbocsátás szó meggyógyítja a testedet és a lelkedet! Ha nem is mondod ki neki szemtől szembe, mondd ki neki magadban, és képzeld el, hogy meg is teszed vele: megbocsájtok.
Energiák kötelékei szakadnak ilyenkor fel.
Jó megbocsájtásokat!